Cizí měny

Drobečková navigace

Úvod > Blog > Zakázkové prošívání - starožitný šátek a podkladový quilt

Zakázkové prošívání - starožitný šátek a podkladový quilt



Zakázkové prošívání - starožitný šátek a podkladový quilt

Tato zakázka byla druhou spoluprací s paní Petrou Fenclovou. První starožitný šátek jsem prošívala v loňském roce (článek ZDE). 

Druhý šátek byl ještě větší výzvou než první. 

Majitelé si přáli prošitý šátek používat jako quilt, přehozený na posteli. Vzhledem ke stáří a stavu šátku jsme s paní Petrou navrhly dvojquilt. Tedy spodní, krycí quilt, který bude na lůžku zůstávat a vrchní, ozdobný ze šátku, bude jako malý quilt, který se bude ukládat a vystavovat jen při vhodné příležitosti. Vzhledem ke stavu šátku to bylo jediné možné  řešení, jak šátek uchovat co nejdéle. Kdyby se šátek "zašil" do  velké plochy, nevydržel by patrně moc  dlouho. 

Paní Petra s majiteli vybrala odstín spodního quiltu podle  výšivek na šátku a nabarvila velký kus látky s velkou šíří, aby byla plocha jednotná, bez švů. Nad batikou se mi zatajil dech, protože v té ploše to byl fantastický odstín! 

Mandalu, vzor jsem koupila jako vzor k prošití u Hester Heleny Jeffrey na jejím eshopu   Ladyjanequilting. Ale vzor je jen na malou velikost quiltu. Primárně jsou její vzory dělané na   prošití pod strojem, ne na velké plochy. Pracovním projektorem jsem si vzor zvětšila na potřebnou velikost a komplet celý  překreslila na látku aquafixem od Prym. 

 

IMG_4191.JPG

 

Při prošívání  jsem musela vyřešit různé velikosti oblouků a tvarů. Mám sice veliká pravítka pro oblé tvary, ale tak velká, jak bylo potřeba jsem neměla. Blahořečila jsem Berninu a její dokonalé pojezdy a ložiska, protože udělat od ruky takové oblouky je velmi náročné, když vás kolečka, nebo regulátor brzdí. V polovině práce mi došly pravítka. Tento oblouk byl poslední, na který jsem měla oporu a pak už jsem musela pracovat "od ruky".

IMG_4202.JPG

 

 

IMG_4195.jpg

 

Vnější okraje a některé výplně oblouků jsem vyřešila jinak, než bylo v návodu ke vzoru. Protože například mikroquilting se na takto  velkou plochu nehodí. Vybírala jsem takové výplně, aby quilt zůstal měkký a aby plochy byly vyplněny rovnoměrně. 

 

IMG_4212.JPG

 

Po dokončení zeleného, podkladového quiltu mě čekalo prošití šátku. Materiál byl opět starožitný. Sendvič šátku byl složený jinak, než byl u zeleného šátku z loňského roku. Tento bude používán jako ozdobný quilt, takže musel být měkčí a poddajnější. Spodní strana byla látka na záda quiltů popelínového typu (mají nižší gramáž se stejnou hustotou dostavy), 100% vlněné rouno s velkou šíří, černá podkladová viskóza a samotný šátek. Viskóza byla nutná pro oddělení rouna a šátku, aby se eliminovalo procházení rouna šátkem a také aby se skryly vysypané dírky v šátku. 

Prošívání šátku byla výzva a přiznávám, že opět to byl stres a nervy. Šátek byl starožitný. Majitelé ho mají jako památku. Kdybych cokoli zkazila, nešlo se vrátit. Materiál byl tak starý, že párání absolutně nepřipadalo v úvahu. Všechny tvary jsem musela dát "na první dobrou". Nejprve jsem obšila výšivky. Kompletně kolem dokola, aby byla výšivka fixovaná. Tvary nádherně vystoupily plasticky nad práci. Na foto jsou obšité lístečky v pozadí. Kytička v popředí je ještě neobšitá. 

IMG_4268.jpg

Pak jsem přemýšlela, jak vyplnit prostor, kde výšivky nejsou. Na střed jsem narýsovala krejčovskou křídou (mejdlíčkem) plochu, kde jsem plánovala rastr. Ale kolem? Na folii jsem si obkreslila hlavní tvar vyšitých kytiček a vytvořila si šablonu. Tu jsem pak polštářkem s "mejdlíčkovou" křídou přenesla na okraj narýsované oblasti. Kytičky tak tvoří rámeček kolem středového rastru. "Mejdlíčkové" křídy jsem volila kvůli jejich způsobu odstranění z látek. Stačí je přežehlit a zmizí. Není je třeba kartáčkovat, ani prát. 

329118515_741004220585428_3662390744231437380_n.jpg

 329258892_715501913349133_8337413022854143647_n.jpg

Na střed šátku jsem volila rastr, který by měl maličko skrýt světlejší, vybledlá místa na středu šátku. Na okraje pak klasické věnečky a pianové klávesy. Doufám, že majitelé budou spokojení.

Celou práci si můžete prohlédnout v galerii, viz níže. Děkuji za nahlédnutí a za přečtení článku, Monika. 

Pro přechod do galerie fotografií hotové práce, KLIK na foto.

 

23D19E20-F8E0-4413-BAEB-98A8561CA52A.jpeg