Cizí měny

Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Speciální zakázkové prošívání

Speciální zakázkové prošíváníSpeciální zakázkové prošívání

Dnes se o zakázce trošku rozepíšu, zaslouží si to.

Na prošití mi do dílny přijel překrásný kašmírový šátek z dědictví. Velikost 1,8 x 1,8 m. Byl opravdu nádherný. Ale vzhledem k věku šátku bylo jasné, že to bude vyžadovat opravdu velmi šetrný přístup. Navíc, požadavek byl, quilt na zeď. Tedy, vymyslet takové složení sendviče, aby zavěšený na zdi držel tvar. 

Vzhledem k věku šátku bylo skoro zázrakem, že dírek a vysypaných míst bylo minimálně, ale byly. To byla další věc, kterou bylo nutno vyřešit.

Sendvič byl poskládaný takto: spodní strana - 100% bavlněné plátno s hustou vazbou, 100% polyesterový Termolin vpichovaný do podložky s gramáží 120g, 100% vlněné rouno s nižší gramáží (USA), černé viskozové plátno pro eliminaci prolézání světlých vláken z rouna na top, samotný šátek jako top. 

Černé viskozové plátno drží vlákna z rouna tam, kde mají  být a zpevňuje topovou stranu.

Dva druhy rouna by měly zajistit tvarovou stálost při zavěšení quiltu na zeď. I tak si ale myslím, že bude nutné zajistit  spodní část vloženou tyčkou a lépe tyčkou, která bude zároveň sloužit jako těžítko.

Prošití jsme se zadavatelkou domlouvaly takové, aby respektovalo květinový vzor a aby střed nerušil celkový dojem. Veškeré květy v borduře jsou obšité, aby plasticky vystoupily a byly zvýrazněné. Střed je ozdoben druhou bordurou z lístečků a pírkových vějířků a klasickým rastrem.

Vzhledem k vetchosti kašmíru jsem si musela přesně nastavit  výšku patky, aby hrana patky neměla šanci kašmír někde roztrhnout, nebo poškodit. 

Nitě jsem původně plánovala průhledné, protože multibarevná, květinová bordura mi přišla jako neřešitelná v barvách. Ale průhledná monofilová nit z kašmírové látky doslova zářila. Kašmír má jemný hedvábný odlesk. Monofilová nit se leskne opravdu hodně a nešly ty dva materiály  vůbec k sobě. Tak jsem vzala temnou zelenou, kterou jsem měla připravenou na prošití středu šátku a veškeré obrysy květin prošila touto zelenou. 

Posledním oříškem bude poslání k zadavatelce. Správně by se takovýto quilt neměl vůbec přehýbat, aby nevznikly sklady a přehyby. Měla bych práci natočit na dutinku a zaslat jako tubus. Jelikož by bylo poštovné velmi drahé vzhledem k délce tubusu, použiju balení, jaké se dělá u soutěžních quiltů, které se nesmí přeložit a nemohou být zaslány na tubusu. Proložím hedvábným papírem a poskládám jako harmoniku. Tak vložím do igelitového, ochranného pytle a teprve takto dám do dostatečně velké krabice. Quilt by měl  být vložen volně a neměl by být na žádné straně pevně v krabici zaklíněn. 

Teď už mi jen zbývá doufat, že zadavatelka i majitelé budou spokojení... 

Díky, že jste dočetli až sem i když je to povídání dnes delší. Fotky si můžete prohlédnout v galerii, proklikem přes fotografii. Monika 

IMG_1800.JPG