Já netisknu. Opravdu netisknu. Mám v dílně už pár vychytávek vytištěných na 3D tiskárně, které používám, ale netisknu. Nemám 3D tiskárnu. Nemám na ni místo a generování souborů pro 3D tisk je celkem náročná práce v programu k tomu určenému.
Ale 3D tisky používám a mám. A poradím vám, jak k nim přijít.
Za prvé potřebujete soubor, který se dá vytisknout. Na internetu existují tzv. knihovny s těmito soubory. V knihovnách jsou volně dostupné soubory ke stažení a k tisku.
Obrovská knihovna je např. ZDE. Je celá v angličtině, ale vůbec to nevadí. Už víte, že klik pravým tlačítkem myši na plochu a vybrat překlad do českého jazyka a máte stránku v češtině.
Další databáze modelů ZDE.
Další knihovna ZDE. Tato je v češtině, ale vyhledávání je dobré dělat v češtině i v angličtině.
Angličtinu potřebujete na vyhledávání. Já jsem třeba hledala stojánek na cívky nití. Do překladače jsem si zadala překlad "cívka nitě organizér" do angličtiny. Překlad: thread spool organizer
To jsem zadala do vyhledavače na stránce knihovny:
A hned na první stránce mi vyjelo několik stojánků na špulky nití. Vyberu si ten zelený, vpravo nahoře.
Kliknu na obrázek a rozbalí se mi údaje o autorovi, o tisku, licence jakou má autor na souboru apod. Také jsou tam údaje, z kolika souborů se samotný tisk skládá. Stojánek je třeba pouze jeden soubor - jeden tisk. Ale když je něco složitějšího, může být souborů třeba 20 a víc.
Tady je ovšem souborů 6. K jednomu stojánku.
Po rozkliknutí zjistíme, že pod každým souborem je trochu jiná variace stojánku z fotografie. Já si vyberu hned prví variantu. Tedy stojánek kde je 3x5 kolíčků na špulky. A buď si soubor stáhnu do počítače, nebo si poznamenám, co chci tisknout a uložím si odkaz na stránku.
A ještě potřebuji stojánek vytisknout! To také není problém. 3D tisk už funguje v každém městě skoro jako bývaly komerční kopírky. Do vyhledávače jsem si zadala "3D tisk na zakázku Pardubice" a vyjel mi seznam firem, které tuto službu poskytují.
Našla jsem si tu, co je nejblíže k nám. Kontaktovala přes e-mail a zeptala se na podmínky a ceny. Při prvním tisku jsme ještě upřesnili, zda chtějí pouze odkaz na soubory v knihovně na internetu, nebo přímo soubor. U mě chtěli odkaz na knihovnu, aby si soubor stáhli sami. A také jsme řešili barvu filamentu.
Platila jsem za spotřebovaný filament (to je ta barevná náplň ze které tiskárna tiskne 3D objekty) a amortizaci (opotřebení ) tiskárny. Cena se vždy odvíjí od spotřebovaného materiálu. Protože je více druhů filamentů, třeba je pružný apod. Podle toho se pak odvíjí cena.
Takto funguje komerční 3D tisk na zakázku. Je to jednoduché a můžete si nechat vytisknout téměř cokoli. Pokud byste chtěli programování nějakého vlastního tvaru, musíte si zaplatit ještě práci programátora, který váš tvar musí v programu v podstatě vyprojektovat. Nebo se dá i tvar naskenovat 3D skenem a vyrobí vám přesnou kopii na 3D tiskárně. Tam jsou ale ceny podstatně vyšší, protože platíte práci programátora v programu.
Takto jednoduché to je.
Nezapomínejte, že soubory v knihovnách podléhají licencím, které autoři uvádějí vždy u příslušného modelu. V drtivé většině jsou modely chráněny autorským právem a nelze je tisknout komerčně a prodávat je! Pouze pro vlastní potřebu. Nemůžete si tedy říct, že ten stojánek je super a že si jich necháte vyrobit 50 a prodávat je. To nelze. Toto vám licence vázané na soubory vyloženě zakazují.
Při tisku na zakázku vám budou účtovat pouze filament a amortizaci tiskárny, nic víc. Některé modely mají možnost i úprav apod. Ale mě vždy stačilo to, co jsem v knihovnách našla. A že toho tam je!!! Na šití, tkaní, předení, pletení, háčkování, na klubíčka, do domácnosti, do kuchyně apod... Jsou tam tisíce vychytávek, nad kterými by šlo trávit hodiny času při jejich objevování.
Jediné varování, které vám k tomu musím dát je, že se nad těmi knihovnami dá opravdu trávit hodiny a hodiny času. Já už chodím hledat jen konkrétní věci, protože je to stejný žrout času jako třeba Pinterest :D
Snad vám tento krátký návod pomůže v hledání těch nej vychytávek. Já mám vytisknutý stojánek na špulky ke stroji, aby se mi neválely po stole, "věšáček" na Berninové patky, které nejvíc používám a cívkové zarážky na špulky.
Mějte krásné a prosluněné dny, ať se vám vše daří a díky za návštěvu webu a přečtení článku, Monika