Cizí měny

Drobečková navigace

Úvod > Blog > Prošití ve stínu švu, aneb na co by se nemělo zapomínat...

Prošití ve stínu švu, aneb na co by se nemělo zapomínat...Prošití ve stínu švu, aneb na co by se nemělo zapomínat...

Dnes pro vás mám jednu radu, nad kterou by se dalo docela dost dlouho debatovat. Někdo říká, že je to zbytečné, někdo zase, že je to základ...

 

Když jsem se učila prošívat na longarmu, chodila jsem na rady k americkým ikonám quiltingu, protože v  té době tu nikdo moc neprošíval a kdo prošíval, rady nedával. 

Jeda z rad, která zazněla skoro  vždy a skoro  vždy hned na začátku, tedy jako rada zásadní je: Pokud neprošíváš celoplošný vzor, VŽDY si vymez plochy prošitím ve stínu švu kolem bloků 

V  té  době mi to přišlo jako dost pracná a zbytečná věc. Prošití  ve  švu na longarmu není zas až tak úplně jednoduché, protože veškeré rovné linie musíte dělat s pravítkem. Jen krátké spojky apod. lze udělat jen tak od  ruky a to ještě musíte mít hodně pevnou a vyšitou  ruku. A to nemluvím o prošití diagonálních liniií, kde musím točit trubkami, abych se dostala tak, kam potřebuji.

Takže já na začátku to prošití  ve  stínu švu docela flákala. Postupem  času jsem se propracovala až k tomu, že si nejprve plochy opravdu vymezím prošitím ve stínech  švů a pak teprve vyplňuji prostor "uvnitř" těchto ohraničených ploch. Vždy. 

Když jsem v loňském roce prošívala  quilt pro paní Janu Lálovou, došlo mi, že toto prošití je opravdu zásadní prací při prošívání, která mění vzhled výsledné práce. Resp. to, zda to prošití ve stínu švu udělám, nebo ne. Paní Jana Lálová mi laskavě dovolila fotku jejího quiltu použít v článku. Za což velmi děkuji. 

Na fotografii níže vidíte jaký rozdíl toto obyčejně rovné prošití dělá ve výsledném efektu. 

Pásek 1 není prošitý ve stínu švu. Není prošito mezi vínovým páskem a barevnými trojúhelníky. V trojúhelnících  už je prošitý plošný vzor. 

Pásek 2 je prošitý ve stínu švu. 

Je velmi vidět, jak to prošití ve stínu švu mění celkový dojem z prošití. Jak je pravá strana fotografie  uhlazenější a úhlednější. Na rozdíl od levé strany fotky, kde nakrabacení vínových pásků vyloženě ruší a strhává na sebe pozornost místo toho, aby oko upoutal vzor prošitý na trojúhelnících. 

Moje rada zní: Prošívejte ve stínu švů i když vám tato práce může přijít zbytečná. Celkový dojem  vám nakrabacené pásky, nebo bloky mohou zkazit. Navíc má tato práce jeden velký benefit pokud prošíváte na stole. Po prošití ve stínu švů můžete z quiltu odstranit většinu spínacích špendlíků, které vám sendvič drží pohromadě. Protože prošití ve stínu švů vám sendvič krásně udrží a nemusíte se už se špendlíky zlobit. 

Prošití ve stínu švu.jpg

Díky za návštěvu webu a přečtení článku. Opatrujte se, ať se vám daří každý steh a ať je vaše spodní cívka vždy plná. Monika