Dnes pro vás mám jednu radu, nad kterou by se dalo docela dost dlouho debatovat. Někdo říká, že je to zbytečné, někdo zase, že je to základ...
Když jsem se učila prošívat na longarmu, chodila jsem na rady k americkým ikonám quiltingu, protože v té době tu nikdo moc neprošíval a kdo prošíval, rady nedával.
Jeda z rad, která zazněla skoro vždy a skoro vždy hned na začátku, tedy jako rada zásadní je: Pokud neprošíváš celoplošný vzor, VŽDY si vymez plochy prošitím ve stínu švu kolem bloků
V té době mi to přišlo jako dost pracná a zbytečná věc. Prošití ve švu na longarmu není zas až tak úplně jednoduché, protože veškeré rovné linie musíte dělat s pravítkem. Jen krátké spojky apod. lze udělat jen tak od ruky a to ještě musíte mít hodně pevnou a vyšitou ruku. A to nemluvím o prošití diagonálních liniií, kde musím točit trubkami, abych se dostala tak, kam potřebuji.
Takže já na začátku to prošití ve stínu švu docela flákala. Postupem času jsem se propracovala až k tomu, že si nejprve plochy opravdu vymezím prošitím ve stínech švů a pak teprve vyplňuji prostor "uvnitř" těchto ohraničených ploch. Vždy.
Když jsem v loňském roce prošívala quilt pro paní Janu Lálovou, došlo mi, že toto prošití je opravdu zásadní prací při prošívání, která mění vzhled výsledné práce. Resp. to, zda to prošití ve stínu švu udělám, nebo ne. Paní Jana Lálová mi laskavě dovolila fotku jejího quiltu použít v článku. Za což velmi děkuji.
Na fotografii níže vidíte jaký rozdíl toto obyčejně rovné prošití dělá ve výsledném efektu.
Pásek 1 není prošitý ve stínu švu. Není prošito mezi vínovým páskem a barevnými trojúhelníky. V trojúhelnících už je prošitý plošný vzor.
Pásek 2 je prošitý ve stínu švu.
Je velmi vidět, jak to prošití ve stínu švu mění celkový dojem z prošití. Jak je pravá strana fotografie uhlazenější a úhlednější. Na rozdíl od levé strany fotky, kde nakrabacení vínových pásků vyloženě ruší a strhává na sebe pozornost místo toho, aby oko upoutal vzor prošitý na trojúhelnících.
Moje rada zní: Prošívejte ve stínu švů i když vám tato práce může přijít zbytečná. Celkový dojem vám nakrabacené pásky, nebo bloky mohou zkazit. Navíc má tato práce jeden velký benefit pokud prošíváte na stole. Po prošití ve stínu švů můžete z quiltu odstranit většinu spínacích špendlíků, které vám sendvič drží pohromadě. Protože prošití ve stínu švů vám sendvič krásně udrží a nemusíte se už se špendlíky zlobit.