Cizí měny

Drobečková navigace

Úvod > Blog > Prošívání hedvábí, aneb jedna tajná práce...

Prošívání hedvábí, aneb jedna tajná práce...Zakázkové prošívání 100% hedvábí pro natáčení historického seriálu zahraniční produkce - březen 2021

Začátkem loňského roku mě oslovila firma Czech Anglo Pictures, která v České republice zajišťuje servis pro zahraniční filmaře. Protože bylo vše pro natáčení tajné a nebylo dovoleno jakkoli sdílet fotografie z příprav natáčení, nemohla jsem vám ukázat, s jak nádherným materiálem jsem měla šanci pracovat. 

Prošívala jsem polotovary pro šití hedvábných sukní na kostýmy pro seriál Dangerous Liaisons (Stejný příběh natočil i pan Forman pod názvem Valmont) podle knihy Nebezpečné známosti, který zde natáčela zahraniční produkce. Natáčelo se v různých lokalitách, například v Kutné Hoře. 

 Paní Hana Kučerová, vedoucí kostymérek, mi osobně přivezla překrásné látky ze 100% hedvábí a materiál na spodní stranu. Dohodly jsme jaké rouno dát mezi a všechny detaily. Jaký má být výsledek bylo dáno a tedy nebyl prostor pro moji invenci. 

IMG_9702.JPG

Měla jsem jasně vyznačeno, odkud kam musí prošití jít. Kde budou švy, kde spodní okraj, kde horní okraj. Musela jsem se se vzorem trefit tak, aby se rastr sešel uprostřed zadního dílu v sesazovacím švu. Musela jsem rastrový vzor upravit do mírného oblouku, podle tvaru spodního okraje sukně, protože sukně nebyly střižené pouze z obdélníku. A věděla jsem, kolik ten pruh hedvábí stál... Takže přiznávám, že jsem opravdu chvíli měla pocit, že i když "obyčejný rastr", ale že to nezvládnu. Jenže paní Kučerová je neskutečný motivátor!

Vyzkoušela jsem na poskytnutých vzorcích značení, zda se křída z hedvábí dá vyprášit, nebo setřít  a zda lze použít aquafix a mohla jsem začít. 

                             IMG_9693.JPG   IMG_9694.JPG

Nejprve jsem vyrobila na plotru přesné šablony z folie pro křídování na látku. Dvě velikosti rastru a tak, aby se rastr scházel v zadním  švu. Dále jsem vyrobila šablony pro velký cikcak vzor a nakonec šablonu pro propletené vlny. 

        IMG_9715.JPG   IMG_9714.JPG

Veškeré šablonování jsem musela udělat jako předpřípravu na stole, protože po namotání na trubky už nebylo možné pracovat s celou plochou látky, s celým střihem sukní. Stehovala jsem si pomocné linie hedvábnou nití a jemnou jehlou, abych látku neponičila.

    IMG_9767.JPG IMG_9779.JPG IMG_9780.JPG

Byla to pro mě neuvěřitelná práce, kde pokora k materiálu byla na prvním místě. A budu se těšit, že "svoje" sukně snad někde v seriálu zahlédnu, pokud tu poběží... 

IMG_9783.JPG

PS: Škoda, že fotografie nejsou schopny zachytit jemný lesk a krásu materiálu a hlavně ZVUK jaký hedvábí vydávalo. To jemné šustění a tichounké vrzání vláken o sebe se nedá slovy popsat...