Cizí měny

Drobečková navigace

Úvod > Blog > Zimní Mystery quilt s Bonnie Hunter, aneb jak na to...

Zimní Mystery quilt s Bonnie Hunter, aneb jak na to...



Jak na společné šití zimního mystery quiltu s Bonnie Hunter

Nejprve pár vysvětlivek. Mystery quilt je quilt, kdy šijete podle pokynů, které vám zašle autor, ale netušíte, co bude výsledkem. Víte výslednou velikost quiltu, víte spotřebu, autor vám dá vodítko na barevné ladění látek. Případně dostanete i tip, jak moc mají  být  látky kontrastní, nebo zda je lepší použít tisky, nebo čistě jednobarevné látky. Víc nevíte. Mystery = tajemství. Takže šijete tajemný quilt, kde až v posledních pokynech dostanete návod na to, jak odšité  části spojit. 

Bonnie pořádá šití zimních mystery quiltů od roku 2008. Vždy byly (a i letos jsou) pokyny k šití zdarma, free. Později Bonnie některé návody dala do svých knih, nebo je nechala dál volně v sekci free návodů. Některé u ní zpětně nenajdete. I když je návod zdarma a free, stále podléhá autorským právům, ale k tomu se ještě vrátím. 

Bonnie vždy pro své mystery  čerpá nápad na cestách, které v průběhu roku absolvuje. 

Letošní mystery se jmenuje Indigo Way a inspirovala ji cesta po Vietnamu a návštěva dílny, kde se vyrábí látky barvené v indigu. 

IMG_20231030_104220_734000.jpg

A teď, jak na to. Nejprve potřebujete, aby  vám chodil newsletter od Bonnie z blogu. ZDE najdete proklik na její blog, kde zveřejňuje pokyny vždy v pátek. Musíte mít otevřenou WEB verzi. Ne pouze mobilní! Tam si zaregistrujte odběr novinek, vepsáním svého emailu do příslušného okénka a stisknutím tlačítka SUBSCRIBE. 

BHNSL.jpg

POZOR! Někdy je nutné odběr ještě potvrdit v emailu! Nezapomeňte na to, protože pokud tuto zprávu ve vašem e-mailu nepotvrdíte, e-maily s pokyny  vám od Bonnie nebudou automaticky chodit. 

Pokud nechcete odebírat novinky, nevadí. Stačí vždy v pátek, po zahájení společného šití, kouknout k Bonnie na blog a pokyny tam najdete také. 

Pokyny Bonnie zveřejňuje, cituji,  "až když si dá ranní kávu". Většinou to v našem časovém pásmu bývá kolem 13 hodiny odpoledne. Někdy dřív, někdy později. 

A teď, jak a kde ty pokyny jsou a jak vypadají. Co hledat v článku... 

Bonnie má blog samozřejmě v angličtině. Internetové překladače už celkem slušně dokáží přeložit jakýkoli text. Samozřejmě se v automatickém překladu objevují nesmyslná sousloví a nesmyslné slovní vazby, ale čeština je tak náročný jazyk, že myslím, že i to jak to překladače zvládají je úspěch. Takže pokud chcete články u Bonnie mít v jakžtakž češtině, použijte buď překlad stránky v google, nebo klikněte pravým tlačítkem myši kamkoli na plochu článku a z rozbalené nabídky použijte příkaz "Přeložit do jazyka čeština". 

Pokyny jsou vždy jednou týdně, v pátek, na blogu Bonnie Hunter. Nebo nasdílené do celosvětové skupiny společného šití na Facebook

V článku je popis co, jak a v jakém množství máte za týden ušít. Tady se musím trošku zastavit. Když jsem šla do prvního šití s Bonnie, absolutně jsem netušila co mě čeká. Když jsem si přečetla první pokyny, byla to absolutně paráda: půlené čtverce, z té a té barvy, 55 kusů. Pohoda! Za hodinu jsem měla hotovo a  těšila se, co bude  za týden. Za týden přišly pokyny: Ušijte 280 letících hus z té a té látky!!! Mě se udělalo trošku špatně a musela jsem si to třikrát přečíst! Ano, je to tak. Bonnie skládá své quilty s opakujících se tvarů a vždy jsou u ní počty odšitých dílků velmi vysoké. Ale stojí to za to!!! 

Můj první quilt ušitý s Bonnie (borduru s obloučky jsem si vymyslela sama):

BH1.jpg

Bonnie své quilty vždy skládá ze zbytků. Používá scrapovou techniku. I její knihy se této technice věnují a dovedla ji k dokonalosti. Já se přiznám, že to nedokážu. Když jsem šila toto první Mystery, myslela jsem, že mi vybuchne hlava, jak jsem se snažila šroubovat svoji potřebu mít ve všem řád na styl šití, kdy látky taháte z krabice a neřešíte, zda je na nich kytička, nebo kačenky. Neumím to. Ale v tom je Bonnie úžasná, že vám  dá pokyny ke spotřebě v základnách odstínech a k nim pak vyfotí svůj výběr, abyste věděly, jaké tisky se hodí. Jaké kontrasty použít a jak si s barvami vyhrát. A nechá na vás, z čeho šijete.

Svůj druhý quilt s Bonnie jsem tedy  šila z nakoupených Bali Batik zakoupených u Áji Votrubcové v jejím eshopu.  Vznikl quilt, který mi po sešití doslova vyrazil dech i když jsem byla při šití dílků skeptická k barvám, které Bonnie vybrala. Já totiž nemám ráda oranžovou. V žádném jejím odstínu. A proto jsem byla na vážkách, zda to dopadne dobře a zda mě ta cihlová neodradí... 

BH2.jpg

Takže pokud Bonnie doporučí, že mají být barvy složené takto, už nepřemýšlím nad tím, jak to změnit. Vyberu přesně podle jejích pokynů. Abych měla ten kýžený výsledek. Svoje barvy si může vybrat každý po svém. Jen je opravdu dobré dodržet kontrasty.

Ve skupině na Facebooku, kde si švadlenky sdílejí své pokroky v šití a fotky je pak hodně vidět, kdo tyto pokyny pro kontrast nerespektoval a ztrácí se mu bloky v ploše quiltu. 

A teď tedy jak na to u Bonnie na blogu...

Zatím máme pouze pokyny pro barevnost, kontrasty, spotřebu a jaké je dobré mít pomůcky. 

Pokyny jsou vždy rozepsané v textu článku a vždy je i proklik na PDF verzi. Tu nebudete mít v češtině, ale zase si po vytištění můžete vpisovat své poznámky. přiřadit své látky, apod. PDF verzi si můžete i uložit v počítači.

BHPokn.jpg

Pokyny pro spotřebu jsou v yardech. Myslete na to. Yard je 0,9 metru. Pokud si převedete yard = metr, máte spotřebu i s rezervou. Bonnie už s nějakou rezervou počítá. Mě vždy zbylo. 

V pokynech máte jaké barvy použila Bonnie. Ona vždy používá barevné karty. Já je nemám. Řídím se citem, abych nemíchala teplé a studené odstíny a vybírám podobný odstín jako má ona. Samozřejmě se liší nastavení monitorů apod, ale tentokrát jsou barvy celkem jasné a nezacházejí do jemných odstínů. 

BHbarvy.jpg

Dále v článku pak Bonnie vyfotila své výběry a hned k nim dopsala i nutnou spotřebu z příslušné barvy. Takže jasně vidíme, že tmavé modré - indigové potřebujeme 3 yardy. Světle modré - blankytné potřebujeme 2 yardy, atd. A také je jasně vidět, že máme volit co nejvíc podobné odstíny od jedné barvy a nemáme volit příliš kontrastní tisky na látkách. 

BHspotbarv.jpg

Dále v článku Bonnie zmiňuje pomůcky, které potřebujete. Jednou z nich je ji její pravítko, trojúhelník. Pokud byste ho sháněly, lze sehnat např na ebay, nebo na Amazonu. Tady v ČR dostupný není.  Ale dá se bez něj obejít. 

V článku je dále i upoutávka na jiné návody od Bonnie a další články na blogu. 

Vždy je článek s pokyny takto strukturován a vždy je v textu i odkaz na PDF verzi. 

První pokyny k šití Indigo way  vyjdou v pátek 24.11.2023.

Já jsem letos vybírala barvy opět přesně podle pokynů. Batiky jsem měla loni, letos mám jemné "mramory" z kolekce Quilters Shadows opět od Áji Votrubcové. 

BHM2023.jpg

Šití podle Bonnie je o řezání, sešívání, žehlení. Přesné šití je podstatou. Takže si vždy (!) látky vysrážím ve vaně v horké vodě. Hlavně abych viděla, zda mi některá nepouští. Loni batiky nepouštěly a letos Quilters Shadows také ne. Ani náznak, že by barvy nebyly  stálé. Hurá!  A po vysrážení je ještě naškrobím. Naškrobená látka se vám nebude vytahovat po diagonále a ani ji nemůžete tolik natahovat při samotném  sešívání. Dopracujete se pak díky tomu k přesným  dílům. 

Bonnie neuvádí jak rozžehlovat. Ale vždy se mi podařilo dělat zámečky, nebo polozámečky. Na Facebooku ve skupině, se na toto téma každý rok na začátku šití rozproudí debata. Podle mě ať si každý rozžehluje jak je zvyklý. Ale vždy by měla mít švadlenka na paměti, že ty švy se budou muset ještě jednou prošít, při prošívání quiltu. A žádný stroj nemá průraznost sbíječky. Čím je švový přídavek a sbíhání švů vyřešeno lépe při šití, tím snáz se pak prošívá. A věřte mi, že i velké a silné longarmy mají s hnízdem špatně rozžehlených švů veliký problém. 

Jako poslední musím zmínit autorská práva. Bonnie je známá autorka. Píše knihy, vydává samostatné návody. Autorská práva má ošetřená a myslím, že je i celkem důrazně umí uplatnit. Podle jejích pokynů byste neměly zveřejňovat odšité části tak, aby bylo možno odečíst z fotky velikost dílů. Tedy nefotit na řezací podložce. Bonnie vždy prosí, aby si každý raději její pokyny stahoval sám, než aby je lovil pokoutně z fotek. Ostatně jsou při společném  šití  vždy volně dostupné. Ve skupině na Facebooku jsou příspěvky s fotkami na řezací podložce mazány administrátorem.  Její návody jsou jedinečné a neměly byste je používat ani při výuce v kurzech, v žádném případě je nesmíte prodávat jako kopie návodů a nesmíte používat ani části, ani námět, jako podklad pro své placené návody, nebo na učení v kurzech. Platí toto i pro free návody, kde by námět byl použit z návodu od Bonnie. Její návody jsou licencované a pokud byste podle nich chtěly učit, musíte mít souhlas autora. Což jsou mimochodem pravidla platící pro jakýkoli jiný návod, nebo knihu s návodem (návody), Ale o tom v jiném  článku a podrobněji. 

Snad jsem na nic nezapomněla. Doufám, že vás popis jak na společné šití s Bonnie navnadil a třeba se do toho letos přes vánoční svátky  a Nový rok  pustíte s ní. Ať se vám daří každý steh a těším se, že vás uvidím ve skupině na Facebooku u Bonnie, Monika