Od poloviny loňského roku přemýšlím, zda tento článek napsat. Říkám si, že každý má nějaké rozlišovací schopnosti a vidí. Ale pak jsem byla svědkem několika debat, kde bylo jasné, že drtivá většina účastníků nebyla schopna rozpoznat, které fotografie udělala umělá inteligence. Předesílám, že se nechci zabývat tím, proč aplikace na vytváření fotek a videí vznikly, kolik spotřebují energie a hodnotit komu pomáhají a k čemu všemu se dají používat. Chci psát o tom, jak se pokusit tyto fotky poznat a kde může být nebezpečí s nimi spojeno.
Nejprve jsem začala sbírat materiál na článek.
Chtěla jsem najít pár fotek, kde by bylo jasně vidět, co udělala AI (umělá inteligence). Sbírat jsem začala na Facebooku (FB), protože to je platforma, kde "jsou všichni" a AI fotky se tam používají hodně a aspoň nějakou viděl skoro každý z nás.
Kdykoli jsem si Facebook otevřela a začala bezcílně rolovat, během minuty mi FB nabídl příspěvek, kde byla fotka vytvořená AI v nějaké skupině o šití a u toho odkaz na free postup na šití. Bylo to vždycky opravdu velmi rychle. Nemusela jsem dlouze hledat, nebo se do skupin přihlašovat. Vždy to byly skupiny, které nevyžadovaly pro vstup vyplňování otázek, nebo podobné úkony potřebné pro vstup. V těchto skupinách jsem nebyla členem.
Pokud jsem na tyto příspěvky nereagovala, FB mi začal nabízet příspěvky, které už byly navázány na moje další preference, tedy ze skupin, které opravdu sleduji. Pokud jsem otevřela nabízený příspěvek s fotkou od AI, FB mi začal nabízet další a další příspěvky ze skupin, které nesleduji, nehledala jsem je, ale byly plné takovýchto fotek a u nich odkazy na weby s popisem, že jsou tam návody zdarma (pattern free).
To byla první věc, co mě zaujala. Jako první dostanu nabídku klikat bez rozmyslu na výrazné, přebarvené fotky, které mě doslova udeří do očí. Pokud reaguji, dostane se mi jich spousta dalších. Pokud neprojevím zájem, teprve pak dostanu nabídku toho, co mě opravdu zajímá. Tolik k jednomu z algoritmů Facebooku.
A teď k tomu, proč nám FB tyto fotky a příspěvky nabízí.
Ještě dodám, že jsem vám fotografie ponechala ve velké velikosti, abyste viděly detaily, které popisuji.
Já mám ve sledování hodně skupin se šitím. Většinou soukromé, nebo uzavřené skupiny. FB tedy ví, že preferuji šití, látky, nitě, a vše co s šitím souvisí. Mám preferenci na šití patchworku, speciálně aplikace. Tedy mi ve své snaze donutit mě klikat na to, co on chce abych si zobrazovala, nabízí skupiny, které jsou otevřené, abych se tam pohodlně dostala a týkají se patchworku. Takže to co vidím vypadá například takto:
Nebo takto:
Nechávám vám náhled celé plochy, jak ji já vidím v mobilu, protože na mobilu koukáme na FB drtivá většina z nás.
Když se podíváte na druhou fotografii, je tam vidět i odkaz na vzor.
Pod tímto odkazem je stránka plná fotek, které nijak s tímto vzorem nesouvisí. Souvisí se šitím, ale je to jako kdyby tam ty fotky naházelo malé dítě a hlavně bývá stránka doslova přecpaná reklamami. A ty jsou důvodem, proč tyto příspěvky existují. Protože pokud vy si stránku z odkazu otevřete, toto jediné otevření vydělá někomu peníze za zobrazení reklam na té stránce. Váš zájem o šití byl zneužit k tomu, abyste jediným kliknutím někomu vydělaly peníze za reklamy. A to je ta lepší varianta. Ta horší varianta může být zavirovaná stránka, také plná fotek i reklam. Po té, co vy tuto stránku otevřete, rozkliknete nějaký "návod", nainstaluje se vám do zařízení vir. A příběhů s ukradenými profily znáte jistě samy dost.
Fotky k těmto příspěvkům jsou generovány umělou inteligencí. A jsou udělány tak, aby vás zaujaly, byly hodně viditelné, sváděly k rozkliknutí a k tomu, abyste si ty odkazy, které nijak nesouvisí s vaším zájmem otevíraly a vydělávaly tak peníze někde někomu, kdo sedí za počítačem a mne si ruce, jak na vás vyzrál...
Pokusím se vám popsat, jak se já snažím identifikovat tyto příspěvky a fotky vytvořené AI.
Jedním z hlavních ukazatelů je neschopnost AI udělat jemné detaily. Ona ať je jakkoli úžasná a umí jakkoli úžasné fotky, scenérie, barvy... Neumí ruce a neumí uši. Na ty je stále krátká. Asi to nebude dlouho trvat, než se to naučí, nebo spíš než ji to my lidé naučíme, ale zatím to neumí. Dalším ukazatelem je přebarvenost. Barvy bývají velmi výrazné. Doslova do očí bijící. Další ukazatel je velmi rozostřené pozadí, kde ani po zvětšení nejde rozeznat detaily. A také neschopnost dodržet některá pravidla pro perspektivu.
Vrátím se k první fotce s motýlkovým quiltem (viz výše). Když si ji zvětšíme, zjistíme, že paní, která quilt drží, má ruce, jako by je jí je pocuchal drtič na větve:
Trošku nechutný co? AI si s detaily ruky opravdu zatím neporadí. A jsem docela ráda, že paní na fotce má dlouhé vlasy a uši jí nejsou vidět. Všimněte si, že jsou i rozostřené detaily. Nemá fotka ostrost klasické fotografie, kterou uděláte třeba v mobilu. U této fotky mě také zaujalo, jak si AI neporadila s vzorem prošití. Takto by prošití nikdy nemohlo vypadat. Nenavazují vzory a ani jednotlivé linie v blocích. Švy prošití v podstatě neexistují. Tak tohle AI taky ještě neumí.
Další falešnou fotkou je tato. Ta (a jí podobné s kočkami) je teď na FB téměř všude. nechám vám ji ve velké velikosti a můžete samy zkusit najít, kde udělala AI chyby. A na co si dát pozor.
1) Ruční prošití opět nemá žádnou logiku. Nesmyslné linie které připomínají zpomalený zápis Brownova pohybu
2) Špatná proporce mezi ohybem deky pod polštáři a bordurovým krajem. Když se střed zahrne pod polštáře, bordura by taky měla mít záhyb. Jinak je bordura proti středu krátká.
3) Dole vlevo máme asi růžového brontosaura?
4) Perspektiva horních rohů také nesedí. Levý roh vypadá jako o hodně delší, proti rohu pravému. Pokud by tak byl quilt ušitý, nevycházely by kočky v řadě pod bordurou rovně. Navíc v levém rohu u lampy úplně chybí černá bordura. Vidíme jen světlý lem a hned pod ním červenou látku.
5) Při pozorném pohledu také nedávají smysl kočky na horní části quiltu. Ty které z našeho pohledu "leží" na ploše lůžka.
6) Ale hlavně!!! Opět podezřelý odkaz, který vypadá podobně, jako u příspěvku s ptáčkovým quiltem. Kdo si ho všiml?
Pokud nebudu hledat mezi fotkami se šitím, podívejte se třeba na tuto fotku a myslím, že samy přijdete na to, co se AI nepovedlo:
Opravdu jí ty ruce nejdou. Chudera baletka má nejen otočenou ruku, ale musí se vyrovnat i s tím, že má na rukou jen čtyři prsty. Bojím se i jen si představit, jak by vypadaly nohy... Ale jinak fotka vizuálně pěkná, že? Všimněte si zase rozostření pozadí.
Nebo je libo dort?
Všimli jste si něčeho nelogického? Ne? A od kdy se radiátor přidělává na kuchyňskou linku? S rybami na dortu si taky AI moc práce nedala a ty detaily vpravo u dortu, že by slimák? Nejsem odborník na dorty, ale myslím, že takové detaily jako je pěna na vlně se nedají vyrobit a aby byly ještě jedlé. A zase rozostřené pozadí s nemožností zvětšit si detaily třeba vzorů na obkladu za linkou.
Tak to jsme si prošly pár detailů, které doslova bijí do očí. Pokud budete hledat, vždycky něco najdete.
Přidávám ještě pár fotek příspěvků, které spojují dva prvky. Zkuste tipnout, co to je?
1) Prvním spojujícím prvkem je škodlivý odkaz, který je téměř stejný u všech těch příspěvků. Je to vždy odkaz na stránku, nebo stránky, o kterých jste četly na začátku tohoto článku.
2) Všechny fotografie jsou ukradené. Žádnou z těch fotek neudělal nikdo z těch co je zveřejňují jako odkaz na návod free.
3) Pokud byste rozklikli profily těch, kdo tyto příspěvky zveřejnili, nikdo z nich nemá na profilu nic šitého. Absolutně nic souvisejícího s tímto obsahem. Jsou to falešné profily vytvořené pouze na tuto činnost. Pro podvodné příspěvky, na které mají klikat důvěřiví a nepoučení lidé, aby někomu někde vydělali peníze tím, že klikají na podvodnou stránku s reklamami, nebo i bez reklam, protože i otevření webové stránky může přinášet majiteli zisk.
Ještě musím dodat, že na stránkách, které se tváří jako plné free návodů není návod žádný. Najdete tam ukradené fotografie autorů quiltů a pod nimi popis jak si máte příslušný projekt ušít. Stylem: připrav si látku, navrhni si tvary, sešij tvary k sobě, vlož rouno, olemuj. Není tam nikdy žádný rozpis, nebo šablony, žádný popis postupů.
Jak poznat, že je fotografie ukradená, nebo jak si najít zdroj fotografie se vám pokusím vysvětlit v dalším článku.
Pro dnešek máte myslím dost námětů na přemýšlení. Neberte prosím tyto řádky jako poučování. Naopak, chci vám pomoci poznat, co by mohlo být pro vás relativně nebezpečné ať už z hlediska stažení virů, nebo z hlediska vlivových nátlakových akcí, kde nemáte šanci rozpoznat, že na druhé straně je jen falešný profil. A nezapomeňte, že se toto netýká jen šití. Tyto podvodné profily a odkazy najdete ve všech otevřených skupinách napříč Facebookem. Pokud byste si hledali další informace o tomto podvodném jednání, zadejte si do vyhledavače heslo SCAM.
Snad jsem se nedopustila vyložených nepravd. Snažila jsem se informace co nejvíc zjednodušit, aby byly srozumitelné každému, kdo bude článek číst.
Děkuji, že jste vydrželi až do konce, opatrujte se a nenechte se ovlivňovat, Monika