Cizí měny

Drobečková navigace

Úvod > Blog > Test praní quiltu - 100% vlna Jilana

Test praní quiltu - 100% vlna Jilana



Test praní quiltu s vlněným rounem od firmy Jilana a.s.

Před nedávnem nám vyšla vstříc firma Jilana a.s. v Jihlavě a vyrobila 100% vlněné rouno vhodné do patchworkových výrobků. Já toto rouno budu používat nejvíce do quiltů. Rouno můžete zakoupit ZDE, nebo ho ho mají o někteří prodejci galanterie a látek.

Vlna má skvělé užitné vlastnosti co se týče teplotního komfortu a hlavně má skvělé výsledky při odvádění vlhkosti od těla. Tedy i když se pod vlněnou dekou lehce zapotíte, vlna tuto vlhkost absorbuje, aniž by sama byla mokrá, nebo citelně nasáknutá vlhkostí. 

Pro mě je obrovským benefitem to, že vlna nemá tvarovou paměť jako bavlna. Když přeložím quilt, ve kterém je bavlna, aby se mi vešel někam do skříně, sklady na bavlně už navždy zůstanou. Vlna toto neudělá. Navíc je o hodně lehčí než bavlna. 

Vlna ovšem vyžaduje určitý způsob ošetření. Nelze ji prát na vysoké teploty. Nelze ji prát na běžné prací programy, kdy pračka prádlo často otáčí a prohazuje a  nakonec i zuřivě ždíme. Je nutné prát v přípravcích určených na praní vlny a s mokrým quiltem zacházet šetrně. A v žádném případě nesmí vlna přijít do sušičky na prádlo. 

Skvělý článek plný informací a fotek o tom, co vlněné rouno při různých způsobech praní udělá najdete u Jitky Chumchalové na jejích stránkách ZDE KLIK

Rouno z termovlny od Jilany jsem dala do svého posledního quiltu. Hotový quilt jsem musela vyprat, aby byl čistý, bez značek, které si dělám při prošívání. Aniž bych věděla, že Jitka svůj článek píše, udělala jsem také pár fotografií z procesu praní. Ale tak obsáhlé a podrobné informace jakou Jitky u mě nečekejte. :) 

Fotografie hotového quiltu najdete ZDE

1) Quilt před vypráním. Husté prošití po celé ploše. Měkký, poddajný. Krásně se poskládá do měkkých záhybů i když je hustě prošitý. 

IMG_0183.JPG 

2) Prala jsem v prvním přípravku na praní vlny, který mi v DM drogerii přišel pod ruku. Na výběr moc nebylo. 

IMG_0184.JPG 

3) Quilt jsem do pračky nijak neskládala. Do bubnu jsem ho dala jako běžné prádlo. Pračku jsem nastavila na program praní vlny. Teplota vody 20°C. Nejnižší otáčky ždímání (400 otáček). 

IMG_0185.JPG

 

4) Po vyprání a vyndání quiltu z pračky nebyly znát absolutně žádné změny. Možná mi přišlo, že malinko táhnul našitý lem. Pravděpodobně jsem neměla látku na lem vysráženou. Mokrý quilt jsem vyndávala z pračky opatrně, abych minimalizovala tření vláken rouna o sebe (to je příčinou plstnatění vlny, viz. výše proklik na článek Jitky Chumchalové). Samotný quilt a rouno nevykazovalo absolutně žádné změny. Mokrý quilt jemně voněl po lanolinu, který je obsažen ve vlně. Po uschnutí vůně lanolinu zmizela.

IMG_0187.JPG

 

5) Sušila jsem na šňůrách tzv. prověsem. Tedy na šňůry jsem měla spoustou kolíčků chyceny oba krátké okraje bez ohnutí a celý quilt visel volně prověšený dolů. Lehce a opatrně jsem pověšený quilt potahala do stran, aby se srovnal. 

IMG_0188.JPG

6) Po uschnutí byl quilt vzhledově stejný, jako před vypráním. Nedošlo k žádné změně vzhledu ani rozměrů. Zmizela vůně lanolinu.

IMG_0192.JPG

7) Měření rozměrů quiltu.

    Před vypráním v suchém stavu: 198 x 144,5.  199 x 144,5.  199 x 145. 

    Po vyprání v suchém stavu: 198 x 144,5. 198,5 x 144,5. 199 x 144,5. 

 

Když to celé shrnu, je nutné tomuto materiálu věnovat při praní pozornost. Použít prostředky na praní vlny. Neprat nikdy ve vodě s vysokou teplotou. S mokrým výrobkem zacházet maximálně šetrně, aby se vlněná vlákna do sebe za mokra mechanicky nezaplstila. Sušit rozložené, nebo v prověsu chycené za okraje (ne přehozené přes šňůru!).  Výrobky z vlny je dobré pro uživatele označit, kvůli údržbě. 

Návod na štítky vyrobené na vyšívacím stroji najdete ZDE, v článku u Nej šicích strojů. 

Díky, že jste dočetli až sem a navštívili i stránky, které jsem vám dala do prokliků. Nebojte se vlnu používat, je to tradiční materiál a není důvod se jí obávat. Ať se vám daří každý steh a díky, že jste. Monika