Cizí měny

Drobečková navigace

Úvod > Blog > České vlněné rouno

České vlněné rouno



České vlněné rouno? Vyrobíme!   

Dnes bude článek trošku delší, než je u mě zvykem, protože musím napsat jak, zodpovědět proč a poděkovat.

 

Asi před měsícem jsme se bavily s jamalou Janou Malaníkovou o tom, zda bude ještě možnost objednat vlněné rouno z ameriky a hlavně kdy. Protože doba je taková jaká je a vše o hodně déle trvá a i když bych rouno objednala, není žádná záruka, že dodavatel rouno opravdu dodá. Když jsem objednávala minulou dodávku, čekala jsem na ni přes 7 měsíců. A to veškeré trasy přes moře fungovaly normálně. 

Jamala mě navedla na firmu JILANA v Jihlavě. Nesmím zapomenout na Jitku Chumchalovou, která je úplně první, kdo o Jilaně řekl jamale. Takže ony dvě jsou vlastně v prvopočátku a bez nich by rouno nevzniklo. Já jsem totiž o firmě Jilana neměla ani potuchy. 

Řekla jsem si, že za optání nic nedám a zavolala do Jilany. I když je Jilana orientovaná na technické materiály, obchodní zástupce, pan Šotek, je neuvěřitelně činorodý člověk, se kterým máte pocit, že nic, absolutně nic, není nemožné. Přijel, přivezl vzorky a po půl dni konzultace z toho vzešel plán, že nám (rozuměj švadlenkám patchworkářkám) zkusí vyrobit vlněné rouno. Takové aby nebylo slabé, aby bylo vlněné, aby bylo vyrobeno technologií, která vlnu ani přírodu zbytečně nebude zatěžovat další chemií. Takové rouno, o kterém by se dalo říct, že je přesně to ono do měkké, teplé deky. 

Přiznávám, že jsem  byla jako na trní. Opravdu nebylo dne, abych neměla myšlenky směrem k výrobě rouna. Když už jsem v tom i já zainteresovaná svou radou a konzultací a vím, že nemá smysl, aby vyrobili pár metrů. Že první várka bude spíš někde kolem kilometru... No přiznávám, že jsem měla opravdu strach. Říkala jsem si, zda jsme zvolili správnou gramáž, zda jsme zvolili správnou  šíři atd, atd, atd... Těch pochybností jsem měla hodně. 

A pak přišel den D a pochyby se změnily na nadšení. Pan Šotek mi přivezl vzorek vyrobeného rouna, nebo chcete-li vatelínu z čisté vlny, které vyrobili přesně tak, jak jsme to vymysleli. 

 

vlna jilana1.png      vlna Jilana 4.jpg        vlna Jilana 2.png

 

Rouno je přesně takové, jaké si myslím, že by do quiltů mělo  být. Jestli si pamatujete moje vlněné rouno z ameriky, tak to je dost tenké a quilty s ním nejsou nijak nadýchané ani objemné. Rouno z Jilany je vzhledem téměř totožné s vlněným rounem Quilters dream wool, které mívala např. M-P Patchwork. 

Je měkké. Nekouše a není drsné na omak. Má objem, který jde lehce zmáčknout. Neklade odpor. Jde krásně pomuchlat a zmačkat a lehce se narovná. 

Rouno má šíři 180 cm, od okraje k okraji stejnoměrnou. Nemá ztenčené okraje. Je z nebělené vlny. Tedy má typickou smetanovou barvu. Je měkké. Objemné. Lehké, s gramáží 120g/m2. Vhodné pod stroj i do longarmu. 

Rouno můžete zakoupit přímo v eshopu Jilany.

Mají dva rozměry, včetně předřezu určeného pro švadlenky, které nemají místo na skladování. V popisu položky najdete i popis údržby a výhod tohoto materiálu. A hlavně... najdete i cenu, která je prostě fantastická v porovnání s cenami za americká, nebo australská rouna. 

Pro mě je největším bonusem to, že je rouno české, vyrobené v české firmě. 

Nakonec tu musím poděkovat. Nejprve jamale a Jitce za prvotní informaci a nakopnutí. A pak skvělému "obchoďákovi" panu Šotkovi, vedení firmy Jilana a technologovi panu Havlíkovi. Bez nich by nebylo vlněné rouno za skvělou cenu, české, vyrobené v  české firmě! Takové, co nemusí putovat přes půl planety. Takové, co je vyrobené přímo pro nás, podle našich požadavků.